מחקרים

האם טיפול מכוון הנחיות רפואיות מפחית אשפוזים ותמותה בחולי כליות?

השימוש באלגוריתם מבוסס רישום בריאות אלקטרוני ומומחי הנחיות שהוטמעו במרפאות טיפול ראשוני, לא הוביל לשיעור אשפוזים מופחת לאחר שנה

12.05.2024, 13:42
כליות (צילום: אילוסטרציה)
כליות (צילום: אילוסטרציה)

למרות זמינותם של טיפולים יעילים לחולים עם מחלת כליות כרונית, סוכרת מסוג 2 ויתר לחץ דם (שלוש הפרעות בתפקוד הכליות), קיים מחסור בממצאים מניסויים נרחבים החוקרים את היישום של טיפול מכוון הנחיות להפחתת הסיכון למוות ולסיבוכים באוכלוסייה זו.

במחקר תווית פתוחה עם חלוקת חולים אקראית, שממצאיו פורסמו בכתב העת the new England journal of medicine, נכללו 11,182 חולים שאובחנו עם שלישיית הפרעות בתפקוד הכליות וקיבלו טיפול ב-141 מרפאות לטיפול ראשוני. החולים חולקו באופן אקראי לקבלת התערבות תוך שימוש באלגוריתם מותאם אישית (בהתבסס על רישום הבריאות האלקטרוני של המטופל) על מנת לזהות מטופלים ומומחי הנחיות כדי לסייע לספקי הבריאות במתן התערבויות מבוססות קווים מנחים, או לקבלת טיפול רגיל. התוצא העיקרי היה אשפוז מכל סיבה שהיא לאחר שנה. בנוסף, התוצאים המשניים כללו ביקורים במחלקה לרפואה דחופה, אשפוזים חוזרים, אירועים קרדיווסקולריים, דיאליזה ומוות.

החוקרים הקצו 71 מרפאות (שכללו 5,690 מטופלים) לקבוצת ההתערבות, ו-70 מרפאות (שכללו 5,492 מטופלים) לקבוצת הטיפול הרגיל. תוצאות המחקר הדגימו כי שיעור האשפוז לאחר שנה היה 20.7% (רווח בר-סמך 95%: 19.7-21.8) בקבוצת ההתערבות ו-21.1% (רווח בר-סמך 95%: 20.1-22.2) בקבוצת הטיפול הרגיל (הפרש בין הקבוצות 0.4 נקודות אחוז; P=0.58). הסיכונים לביקורים במחלקה לרפואה דחופה, אשפוזים חוזרים, אירועים קרדיווסקולריים, דיאליזה ותמותה מכל סיבה היו דומים בין שתי הקבוצות. כמו כן, הסיכון לתופעות לוואי היה גם הוא דומה בין קבוצות הניסוי, למעט פגיעה חריפה בכליות, שנצפתה בשיעור גבוה יותר במטופלים בקבוצת ההתערבות (12.7% לעומת 11.3%).

החוקרים מסכמים כי בניסוי תכליתי זה, שכלל מטופלים עם מחלת כליות כרונית, סוכרת סוג 2 ויתר לחץ דם,  השימוש באלגוריתם מבוסס רישום בריאות אלקטרוני ומומחי הנחיות המוטמעים במרפאות טיפול ראשוני, לא הוביל להפחתה במספר האשפוזים לאחר שנה.

מקור:

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת כליות כרונית,  סוכרת סוג 2,  אשפוז,  אירועים קרדיווסקולריים,  דיאליזה
תגובות