מחקרים

הבדלים בין המינים בתועלת ההישרדותית של השתלת כליה

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי נמצא כי אין הבדל משמועתי בהישרדות לאחר השתלת כליה בין נשים לגברים, עם כי לנשים שהיו ברשימת המתנה ועברו דיאליזה הייתה הישרדות טובה יותר מגברים

השתלת כליה (צילום: שאטרסטוק)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Nephrology Dialysis Transplantation, החוקרים רצו להעריך אם יש הבדל בהישרדות הצפויה מהשתלת כליה בין נשים לגברים.

במחקר נכללו כל חולי הדיאליזה שנרשמו במרשם הדיאליזה וההשתלות האוסטרי ושהיו רשומים להשתלת כליה ראשונה בין השנים 2000 ל-2018. על מנת להעריך את ההשפעה הסיבתית של השתלת כליה על ההישרדות הממוצעת ב-10 שנים, החוקרים חיקו סדרה של מחקרים קליניים מבוקרים והשתמשו בהסתברות הפוכה של טיפול ומודלים משוקללים עוקבים של Cox.

במחקר נכללו 4,408 מטופלים (33% נשים) עם גיל ממוצע של 52 שנים.

בתוצאות המחקר ראו כי מתוך כלל המטופלים, גלומרולונפריטיס הייתה מחלת הכליות הראשונית השכיחה ביותר הן בנשים (27%) והן בגברים (28%). החוקרים ראו שהשתלת כליה הובילה לעלייה של 2.22 שנים (רווח בר סמך 95% 1.88-2.49) בתוחלת חיים בהשוואה לדיאליזה במהלך מעקב של 10 שנים. השפעה זו הייתה קטנה יותר בנשים (1.95 שנים, רווח בר סמך 95% 1.38 עד 2.41) מאשר בגברים (2.35 שנים, רווח בר סמך 95% 1.92 עד 2.70) עקב הישרדות טובה יותר בדיאליזה. בנוסף, תוצאות המחקר הדגימו כי בכל קבוצות הגיל, התועלת ההישרדותית של השתלה במעקב של 10 שנים הייתה קטנה יותר בקרב נשים וגברים צעירים יותר ועלתה עם הגיל. שיא התועלת עבור נשים וגברים נראתה בגילאי 60 בערך.

החוקרים סיכמו כי היו הבדלים מעטים בתועלת ההישרדותית בהשתלה בין נשים לגברים. עם זאת, החוקרים מצאו כי לנשים הייתה הישרדות טובה יותר מגברים כאשר היו ברשימת ההמתנה וקיבלו דיאליזה והישרדות דומה לגברים לאחר ההשתלה.

מקור:

נושאים קשורים:  מחקרים,  השתלות כליה,  דיאליזה,  הבדלי מגדר,  הישרדות
תגובות