מחקרים

האם ניתן לטפל עם פירפנידון בחולי IPF הסובלים גם מ-CKD?

על אף שהטיפול עם פירפנידון אינו נפוץ בחולי פיברוזיס ריאתי אידיופתי הסובלים גם מ-CKD, מחקר שנערך בנושא הדגים כי לא נצפתה עלייה בשיעורי התמותה בחולים אלו שטופלו עם פירפנידון

10.12.2023, 15:50
מחלת כליות כרונית (צילום: אילוסטרציה)

מחלת כליות כרונית (CKD) עשויה להופיע כתחלואה נלווית בחולי פיברוזיס ריאתי אידיופתי (IPF). הניהול של IPF בחולי CKD עלול להיות מאתגר, וזאת בשל מוגבלות באפשרויות הטיפול האנטי פיברוטי.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Scientific reports' מטרת החוקרים הייתה לבחון את ההימצאות של CKD וסטטוס המרשם לפירפנידון בחולי IPF. בנוסף, החוקרים ערכו אנליזה על מנת לבדוק את ההשפעה על התמותה בחולים אלו.

לצורך כך, החוקרים השתמשו במסד הנתונים של ה-Korean National Health Insurance Serviceי(NHIS) בתקופה שבין אוקטובר 2015 לספטמבר 2021. IPF ו-CKD הוגדרו על בסיס קודי הסיווג של ה-International Classification of Diseases 10th Revisionי(ICD-10) ושל ה-Rare Intractable Diseaseי(RID). הסיכון לתמותה הוערך בהתבסס על ליווי של CKD, עם או בלי טיפול אנטי פיברוטי.

נתוני החוקרים כללו בסך הכל 5,038 חולי IPF, כאשר 8.4% מהם סבלו מ-CKD נלווה, ו-83.3% מחולי ה-CKD לא קיבלו טיפול כלייתי חליפי (RRT: renal replacement therapy). כמו כן, נמצא כי החולים שסבלו מ-IPF ומ-CKD היו מבוגרים יותר, רובם היו גברים, והם נמצאו עם תכיפות גבוהה יותר של תחלואה נלוות כגון תחלואה קרדיווסקולרית וסוכרת, בהשוואה לנבדקים ללא CKD.

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי הטיפול עם פירפנידון נרשם ל-105 (24.6%) מתוך 426 חולי CKD, וכי 89.5% מהם לא קיבלו RRT. הטיפול עם פירפנידון נרשם גם ל-775 (16.8%) מתוך 4,612 חולי ה-IPF שהיו ללא CKD. החוקרים לא מצאו הבדל מובהק בשיעורי התמותה מכל סיבה בין חולי ה-IPF עם או בלי CKD, וזאת ללא קשר לטיפול עם פירפנידון.

לסיכום, נכון להיום קיים שימוש מוגבל בטיפול אנטי-פיברוטי בקרב חולי IPF הסובלים גם מ-CKD וזאת עקב חומרת ה-CKD. עם זאת, החוקרים מציינים כי חסרות ראיות בנוגע לבטיחות הטיפול בחולים אלו. בנוסף, ממצאי החוקרים מדגימים כי התמותה לא עלתה בחולים הסובלים גם מ- CKD, וללא קשר לטיפול אנטי-פיברוטי. על כן, מוסיפים החוקרים כי קיים צורך במחקרים נוספים בנוגע לטיפול האנטי-פיברוטי בחולי IPF ו-CKD, וזאת על מנת לאפשר להרחיב את האפשרויות הטיפוליות בחולים אלו.

מקור:

Jo, Y.S., Kim, K.J., Rhee, C.K. et al. Effects of comorbid chronic kidney disease on mortality in idiopathic pulmonary fibrosis patients and influence of pirfenidone. Sci Rep 13, 19238 (2023). https://doi.org/10.1038/s41598-023-46506-0

למידע נוסף על פיברוזיס ריאתי לחצו כאן

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת כליות כרונית,  CKD,  פיברוזיס ריאתי אידיופתי,  פירפנידון
תגובות