מחקרים

תיקנון של NAGL לקצב הסינון הגלומרולרי המשוער וניבוי AKI

תיקנון ערכי ה-Neutrophil gelatinase-associated lipocalin לקצב הסינון הגלומרולרי המשוער מאפשר לנבא בצורה מדויקת יותר את הסיכון לפגיעה כלייתית חריפה

26.11.2023, 16:00

פגיעה כלייתית חריפה (AKI) היא סיבוך נפוץ יחסית ורלוונטי מבחינה קלינית בחולים הסובלים מתסמונת כלילית חריפה. Neutrophil gelatinase-associated lipocalinי(NAGL) הוא חומר המופרש מתאים שונים, בין השאר מאבובית הכליה (renal tubules), אשר נחקר רבות כסמן מוקדם לפגיעה כלייתית.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of nephrology' מטרת החוקרים הייתה להעריך את השימוש בסמן חדש, "indexed NGAL", המתוקנן לקצב הסינון הגלומרולרי המשוער (eGFR), וכן את יכולתו של סמן זה לנבא AKI בבית החולים בקרב מטופלים הסובלים מאוטם שריר הלב עם עליות ST.

כרקע לכך, מציינים החוקרים כי מחלת כליות כרונית (CKD) עשויה להשפיע על רמות ה-NGAL, ועקב כך לשנות את יכולת הניבוי של סמן זה. על כן, נערכו בעבר מספר מחקרים אשר ניסו להתייחס לסוגיה זו באמצעות קביעת ערכי חתך שונים עבור חולי CKD, אך עד כה נרשמו הצלחות מוגבלות יחסית.

כעת ערכו החוקרים מחקר פרוספקטיבי, תצפיתי וחד-מרכזי במסגרתו השתתפו חולים הסובלים מאוטם שריר הלב עם עליות ST אשר אושפזו ביחידה לטיפול נמרץ כלילי. דגימות הסרום לערכי ה-NGAL בבסיס נאספו תוך 24 שעות מעת האשפוז בבית החולים. ה-eGFR חושב באמצעות משוואת ה-Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration (CKD-EPI).יAKI שאובחן לאחר 24 שעות או יותר מהאשפוז נקבע כ- AKI בבית החולים. לצורך ביצוע תקנון פרטני, החוקרים השתמשו בתוצאה של NGAL ל-24 שעות חלקי ה-eGFR שנמדד בעת האשפוז בבית החולים (Indexed-NGAL; I-NGAL).

עוקבת המחקר כללה בסך הכל 311 חולים, כאשר 123 (40%) מתוכם סבלו מ-CKD ו-66 (21%) סבלו מ-AKI בבית החולים. רמות ה-NGAL, כמו גם רמות ה-I-NGAL, היו גבוהות יותר באופן מובהק בחולים עם AKI (136 לעומת 86, p <0.01 ו-3.13 לעומת 1.06, p < 0.01, בהתאמה). אנליזה מרובת משתנים הדגימה כי ה-I-NGAL נקשר באופן בלתי תלוי עם AKI (יחס הסיכויים 1.34 (1.10-1.58), p < 0.01). זאת ועוד, ממצאי החוקרים הדגימו כי ל- I-NGAL הייתה יכולת ניבוי טובה יותר בהשוואה ל-NGAL פשוט (AUC-ROC של 0.858 לעומת 0.778, p < 0.001).

לסיכום, ממצאי החוקרים מדגימים כי תקנון ערכי ה-NGAL על סמך ה-eGFR מניב ערך indexed NGAL חדש, המאפשר ניבוי טוב יותר של AKI וזאת ללא קשר לתפקוד הכלייתי בבסיס.

מקור:

Frydman, S., Freund, O., Zornitzki, L. et al. Indexed neutrophil gelatinase associated lipocalin: a novel biomarker for the assessment of acute kidney injury. J Nephrol (2023). https://doi.org/10.1007/s40620-023-01800-y

נושאים קשורים:  מחקרים,  פגיעה כלייתית חריפה,  סמנים ביולוגיים,  מחלת כליות כרונית,  תסמונת כלילית חריפה,  קצב סינון גלומרולרי
תגובות