מחקרים

האם שימוש בטולוופטן מביא לירידה בלחץ הדם במחלת כליות פוליציסטית?

חוקרים מצאו כי שימוש אורך טווח בטולוופטן לצורך טיפול בחולי מחלת כליות פוליציסטית AD, הביא לירידה בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי

בדיקת לחץ דם. צילום: שאטרסטוק

טולוופטן הינו אנטגוניסט לקולטן V2, שמשמש לטיפול בחולים עם מחלת כליות פוליציסטית אוטוזומלית דומיננטית, לצורך האטת ההתקדמות של המחלה. טולוופטן עשוי לשנות את לחץ הדם באמצעות השפעות חריפות וכרוניות שונות.

בכתב העת Journal of the American Society of Nephrology: JASN פורסם מחקר שנועד לבדוק את העוצמה ואת משך הזמן של טיפול ביתר לחץ דם באמצעות טולוופטן. החוקרים ​​ערכו ניתוח פוסט-הוק של ניסוי ה-TEMPO 3:4, שכלל 1,445 מטופלים עם מחלת כליות פוליציסטית אוטוזומלית דומיננטית שהוקצו בצורה אקראית ביחס של 2:1 לקבלת טולוופטן או אינבו למשך 3 שנים. החוקרים העריכו את לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי, הלחץ העורקי ממוצע, סטטוס יתר לחץ הדם ושימוש ומינון של תרופות נגד יתר לחץ דם במהלך הניסוי.

בתחילת המחקר לא נצפה הבדל בלחץ הדם בין זרועות המחקר. לאחר 3 שבועות של שימוש בטולוופטן, משקל הגוף הממוצע בזרוע הטולוופטן ירד מ-79.7 ל-78.8 ק"ג, והריכוז הממוצע של הנתרן בפלסמה עלה מ-140.4 ל-142.6 מילימול/ליטר (P <0.001 לשניהם), דבר המצביע על ירידה בנפח הדם במחזור. לא נצפו שינויים דומים בזרוע האינבו, אך עם זאת, לחץ הדם נותר דומה בשתי הזרועות.

לאחר 3 שנות טיפול, לחץ הדם הסיסטולי הממוצע ולחץ הדם הדיאסטולי הממוצע היו נמוכים באופן מובהק בקרב המשתתפים שקיבלו טולוופטן ביחס אלו שקיבלו אינבו (ל"ד סיסטולי: 126 לעומת 129 מ"מ כספית; P = 0.002 ; ל"ד דיאסטולי: 81.2 לעומת 82.6 מ"מ כספית; P = 0.01).

במעקב שנערך 3 שבועות לאחר הפסקת הטיפול, נמצא כי ההבדלים המתוארים התאזנו. השימוש בתרופות נגד יתר לחץ דם נותר דומה בשתי זרועות המחקר במהלך המחקר כולו.

לסיכום, טיפול ארוך טווח בטולוופטן הביא לירידה הדרגתית בלחץ הדם בהשוואה לאינבו. ירידה זו ניתן לייחס להשפעה מועילה של הטיפול על התקדמות המחלה, להשפעה המתמשכת של שימוש בחומר נטיורטי, או לשניהם כאחד.

 מקור:  

Heida, JE et al. Journal of the American Society of Nephrology: JASN. 2021 Apr 22:ASN.2020101512. doi: 10.1681/ASN.2020101512

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת כליות פוליציסטיות,  יתר לחץ דם,  טולוופטן
תגובות