חדשות

לראשונה: השתלת כליות צולבת בין ישראל לאבו דאבי

במסגרת תכנית ההצלבה הבינלאומית של תרומות איברים תתרום השבוע אזרחית ישראלית כליה לחולה באמירויות וישראלי אחר יקבל כליה מתושב אבו דאבי

כליה להשתלה. צילום: שאטרסטוק

עשרה חודשים מאז חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות, תתרום השבוע ישראלית כליה עבור חולה באמירויות וישראלי אחר יקבל כליה מאזרח איחוד האמירויות. במהלך ישתתפו שלושה בתי חולים בישראל - שיבא, בילינסון ורמב"ם - במסגרת תכנית ההצלבה הבינלאומית של תרומות איברים. כך מדווח הבוקר (א') אדיר ינקו ב-Ynet.

על פי הדיווח, מחרתיים צפויות אזרחית ישראלית בת 39 מנשר, יחד עם אמה החולה באי ספיקת כליות וזקוקה לתרומת כליה, להגיע ל"שיבא". הבת תתרום כליה לתושב אבו דאבי. אמה תקבל כליה מתורם ישראלי ב"בילינסון", כאשר קרוב משפחתו יאושפז ברמב"ם לצורך השתלת כליה שתגיע מאבו דאבי, מקרוב משפחתו של המושתל הראשון.

תכנית ההצלבות לתורמי כליה חיים מסייעת לממש את רצון המשפחה לתרום גם אם אין התאמה רפואית. כאשר יש זוג של תורם ונתרם במשפחה ללא התאמה, המרכז הלאומי להשתלות מחפש התאמה עם זוג אחר שגם אצלו לא נמצאה התאמה. בישראל יש כבר ניסיון לא מבוטל בהפעלת תכנית ההצלבות הזאת עם מדינות שונות, בעיקר באירופה, ועתה הוכללה בה לראשונה מדינה ערבית.

פרופ' איתן מור, מנהל מרכז ההשתלות ב"שיבא: "כל הבדיקות לקראת ההתאמה נעשו מבעוד מועד וכללו גם העברת מבחנת דם מישראל לאבו דאבי, ומאבו דאבי לרמב"ם. ראינו שיש התאמה, הוחלפו דו"חות רפואיים עם אבו דאבי. הוצאות הטיסה הם על חשבון המרכז הלאומי להשתלות".

נושאים קשורים:  אבו דאבי,  השתלת איברים,  חדשות,  תרומת כליה,  פרופ' איתן מור
תגובות