תיאור מקרה

תיאור מקרה נדיר: השתלה משולשת של כבד, ריאות וכליה בחולה CF

תיאור המקרה הראשון מסוגו בעולם של השתלת איברים משולשת, במסגרתה הושתלו כבד, ריאות וכליה בחולה סיסטיק פיברוזיס

ניתוח להשתלת איברים (צילום: אילוסטרציה)

השתלות איברים בקרב חולי סיסטיק פיברוזיס (CF) היוו כ-10% מההשתלות בשנת 2019, כאשר רוב ההשתלות כללו השתלת ריאה דו-צדדית. השתלה רב-איברית בקרב חולי סיסטיק פיברוזיס היא נדירה וכוללת בדרך כלל השתלה משולבת של כבד וריאה. כיוון שמחלת כליות איננה תולדה שכיחה של סיסטיק פיברוזיס, הצורך בהשתלת כליה אצל חולים שלא עברו השתלת ריאות בעבר הוא נדיר.

בתיאור מקרה שפורסם בכתב העת American Journal of Case Reports דיווחו החוקרים על מקרה מוצלח של השתלה משולבת של כבד-ריאה-כליה אצל גבר בן 23 עם מחלת כבד וריאות הקשורה לסיסטיק פיברוזיס, שסבל מאי ספיקת כליות עקב נפרופתיה מסוג IgA. דרגת מחלתו היתה כזו שהביאה אותו להיזקק לטיפול כלייתי חליפי (RRT) במהלך החודשים שקדמו להשתלה.

לאחר דיונים בין צוותי השתלת הכבד, הריאה והכליה, המטופל יועד להשתלה רב-איברית. לאחר שנמצא תורם מתאים יחיד של כל האיברים, החולה עבר השתלה.

המטופל נזקק לטיפול בעזרת מכשיר לחמצון חוץ גופי באמצעות ממברנה (ECMO) וטיפול כלייתי חליפי מתמשך (CRRT) סביב הניתוח, שנמשך כ-23 שעות ודקה אחת. לאחר הניתוח סבל המטופל מהמוטורקס, ומנמק חריף של אבוביות הכליה (ATN), ללא צורך בטיפול כלייתי חליפי. תפקוד שתלי הכבד והריאות היה תקין כעבור שישה חודשים, והתפקוד הכלייתי פחת באופן מינימלי.

לסיכום, השתלת איברים משולשת בחולי סיסטיק פיברוזיס היא אפשרות בת-קיימא עבור אנשים עם כשל רב-איברי שאינם מתאימים להשתלת איברים בודדת או כפולה.

שימוש ב-ECMO וב-CRRT יכול להיות נחוץ במהלך ההליך הניתוחי הארוך. בעתיד יש להמשיך ולבחון קבוצת חולים זו: טרם נקבעו פרוטוקולים לדיכוי חיסוני מיטבי בקבוצת חולים זו, ובנוסף ישנם מספר נושאים אתיים בנוגע להשתלות רבות-איברים שיש לברר.

נושאים קשורים:  סיסטיק פיברוזיס,  השתלה רב-איברית,  כשל רב מערכתי,  חדשות,  תיאור מקרה
תגובות