אלדוסטרון

השפעת אלדוסטרון על נשא האמוניה Rhcg

אלדוסטרון גורם לביטוי ביתר של Rhcg בכליה, בעזרת הפעלת הקולטנים המושפעים מריכוז האשלגן החוץ תאי

תאי כליה (צילום: אילוסטרציה)

גליקופרוטאין רזוס Cי(Rhesus C Glycoprotein-Rhcg) הוא נשא של אמוניה והינו מולקולה חשובה בהפרשת חומצה אורית. הביטוי העיקרי שלו הוא ב-intercalated cellsי(ICs) של האבובית המאספת בכליה.

במחקר שתוצאותיו פורסמו בדקו את התפקיד של אלדוסטרון בוויסות הביטוי של Rhcg. במחקרים in vivo בהם השתמשו בעכברי מעבדה מסוג C57BL/6J ניתוח Western Blot הראה כי מתן סוב-קוטני של אלדוסטרון גרם לביטוי של Rhcg ביתר ב-Membrane Fraction של הכליה. מתן אשלגן גרם  לדיכוי של השפעה זו של אלדוסטרון על ביטוי Rhcg.

בשלב הבא החוקרים ביצועו כריתה של בלוטות האדרנל (עם וללא הוספת אלדוסטרון), ונתנו לעכברים לשתות מים עם 0.14 מולר NH4Cl, כאוות נפשם. עומס ה-NH4Cl גרם להגברה של הביטוי של Rhcg ב-Membrane Fraction. כריתת הבלוטות האדרנל גרמה לביטול ההשפעה של NH4Cl על ביטוי Rhcg, אך מתן אלדוסטרון השיב את ההשפעה. מבדקים אימונוהיסטוכימיים גילו כי עומס NH4Cl הביא למיקום Rhcg בסמוך לקוטב האפיקלי של קרום התא של ICs באבובית המאספת החיצונית במדולת הכליה.

עבור ניסויים in vitro השתמשו בתאי IN-IC, אשר הינם תאים אלמותיים המפרישים באופן קבוע Rhcg מסומנים (Rhcg-Flag). ניתוח Western Blot הדגים כי אלדוסטרון גרם לביטוי Rhcg-Flag ביתר ב-membrane fraction, כאשר עליה בריכוז האשלגן החוצתאי גרם לדיכוי של השפעות אלו של אלדוסטרון. כמו כן, ספירונלקטון ו-Gӧ6983 (שהינו מעכב PKC) גרמו לדיכוי בהפרשת Rhcg-Flag ב-membrane fraction.

מסקנת החוקרים הייתה כי אלדוסטרון מווסת את ההפרשה של Rhcg מקרום תאי כליה על ידי מסלולי איתות תוך תאי מתווכי PKC של קולטנים למינרלוקורטיקואידים. מסלולים אלו אשר מושפעים ישירות מריכוז האשלגן החוצתאי.

מקור:

Eguchi, K., et al. (2021). “Regulation of Rhcg, an ammonia transporter, by aldosterone in the kidney”. Journal of Endocrinology, May 2021. Vol. 249, Issue 2, p. 95-112. doi.org/10.1530/JOE-20-0267

נושאים קשורים:  אלדוסטרון,  גליקופרוטאין,  אמוניה,  אשלגן,  מחקרים
תגובות