אוטם לבבי חריף

יתר לחץ דם עורקי ואוטם לבבי חריף בקרב מטופלים ממוצא עיראקי

הממצאים מן המחקר מאששים את ההשערה כי יתר לחץ דם בקרב מטופלים חולי AMI ממוצא עיראקי משתנה בהתאם לגיל ומגדר

יתר לחץ דם (אילוסטרציה)
יתר לחץ דם (אילוסטרציה)

אוטם לבבי חריף (AMI) הינו הגורם המשמעותי השכיח ביותר לתחלואה ופגיעה באיכות החיים ברחבי העולם, על אף ההתקדמות הנוכחית במניעה ראשונית ואסטרטגיות ההתערבות העדכניות ביותר לטיול יעיל בAMI. יתר לחץ דם הינו הגורם המרכזי התורם להתפתחות טרשת עורקים, שבתורה מובילה להתפתחות AMI. מעט מאוד ידוע על השכיחות של יתר לחץ דם בקרב מטופלים ממוצא עיראקי שעברו אוטם לבבי חריף.

בכתב העת Saudi Journal of Medicine פורסם מחקר שמטרתו להעריך את השכיחות של יתר לחץ דם בקרב מטופלים ממוצא עיראקי שעברו AMI, בהתאם לגיל ומגדר. המחקר התמקד ב74 מטופלים ממוצא עיראקי שאובחנו ברצף עם AMI, בטווח גילאים הנע בין 22-85 שנים.

תוצאות המחקר הראו כי 74.3% מתוך המטופלים הנבדקים סבלו מיתר לחץ דם בנוסף ל-AMI. השכיחות של יתר לחץ הדם הייתה גבוהה באופן מובהק בקרב נשים (46.7%) בהשוואה לגברים (20.5%) בקבוצת הגילאים של 50-59 שנים. יתר על כן, התוצאות הראו כי ל-37 מהמטופלים שאובחנו עם AMI ויתר לחץ דם (67.3%) היה לחץ דם עורקי גבוה נורמלי, ל-11 (20%) יתר לחץ דם עורקי סיסטולי בלבד, ל-4 (7.3%) יתר לחץ דם עורקי דרגה 1, ל-2 (3.6%) יתר לחץ דם עורקי דרגה 2, ולמטופל אחד (1.8%) יתר לחץ דם עורקי דרגה 3.

לסיכום, הממצאים מן המחקר מאששים את ההשערה כי יתר לחץ דם בקרב מטופלים חולי AMI ממוצא עיראקי משתנה בהתאם לגיל ומגדר. ההימצאות של יתר לחץ דם הייתה גבוהה באופן מובהק בקרב נשים מבוגרות עם AMI בהשוואה לגברים. יתר לחץ דם מסוג גבוה נורמלי היה השכיח ביותר בקרב מטופלים עם AMI.

מקור: 

Shwan O. Amen et al . Saudi Journal of Medicine, 6(2): 39-44. DOI : 10.36348/sjm.2021.v06i02.003

נושאים קשורים:  אוטם לבבי חריף,  יתר לחץ דם,  מוצא אתני,  מחקרים
תגובות