חסמי אלפא אדרנרגים

יעילות ובטיחות של טמסולוסין לטיפול באבנים בדרכי השתן הדיסטליות

החוקרים הסיקו כי לשימוש בטמסולוסין יש יתרון בטיפול באבנים בדרכי השתן הדיסטליות בהיבט הקלה בכאב וסיוע בפינוי האבנים

14.05.2018, 11:32
אבנים בכליות (צילום: אילוסטרציה)

לאחרונה מחקרים קליניים רבים העלו תהיות בנוגע ליעילות של טיפול לפינוי אבנים בדרכי השתן באמצעות התרופה טמסולוסין. המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לבדוק את היעילות והבטיחות של טמסולוסין לטיפול באבנים בדרכי השתן הדיסטליות בהשוואה לאינבו.

המחקר בוצע בהסמייה כפולה, עם קבוצת ביקורת שקיבלה אינבו, בהשתתפות 3,296 מטופלים המאובחנים עם אבנים בדרכי השתן הדיסטליות. המטופלים שהשתתפו במחקר נאספו מ-30 מרכזים רפואיים ומטרת המחקר הייתה לבחון את היעילות והבטיחות של טמסולוסין. המשתתפים חולקו באופן אקראי לקבוצות שוות, אחת הקבוצות קיבלה טמסולוסין (0.4 מ"ג) והשנייה קיבלה אינבו במשך 4 שבועות.

התוצא העיקרי שנבדק והיווה את נקודת הסיום המחקרית הראשית, היה שיעור פינוי האבנים, אשר הוגדר כפינוי אבנים, ואובחן באמצעות ממצאים שליליים בבדיקת CT, במהלך תקופת מעקב של 28 ימים. תוצאים נוספים שנבדקו היו הזמן עד לפינוי האבנים, שימוש במשככי כאבים והיארעות של תופעות לוואי חמורות.

במחקר נכללו 3,450 משתתפים אשר חולקו בצורה רנדומלית בין ספטמבר 2011 ועד סוף אוגוסט 2013. מתוך כלל המשתתפים, 3,296 (96%) נכללו בניתוח הראשוני. החוקרים מצאו כי טמסולוסין הייתה יעילה יותר בפינוי אבנים מדרכי השתן הדיסטליות בהשוואה לאינבו (86% בהשוואה ל-79%, p<0.001).

בניתוח של תת קבוצות נמצא כי קיים יתרון ספציפי לשימוש בטמסולוסין לטיפול באבנים גדולות בדרכי השתן הדיסטליות (מעל 5 מ"מ). לגבי התוצאים המשניים, מטופלים אשר טופלו בטמסולוסין דיווחו על זמן קצר יותר עד לפינוי האבנים (p<0.001), צרכו פחות משככי כאבים בהשוואה לקבוצת האינבו (p<0.001) ודיווחו על הקלה מובהקת בכאבים החריפים (renal colic)י(p<0.001). לא נצפו הבדלים בהיארעות של תופעות לוואי בין הקבוצות.

החוקרים הסיקו כי לשימוש בטמסולוסין יש יתרון בטיפול באבנים בדרכי השתן הדיסטליות בהיבט הקלה בכאבים וסיוע בפינוין. ניתוח של תת הקבוצות הראה כי ישנם גם יתרונות לטמסולוסין בהיבט הזמן עד לפינוי אבנים אשר גדולות מ-5 מ"מ, אך ללא השפעה על אבנים בגודל 5 מ"מ ומטה.

מקור: 

Ye, Z. et al. (2018) European urology, 73,3

נושאים קשורים:  חסמי אלפא אדרנרגים,  טיפול פינוי רפואי,  טמסולוסין,  אבנים בדרכי השתן הדיסטליות,  renal colic,  מחקרים
תגובות